Arama

Lastik Yapısı

 

Teknoloji Performans ve kalite, Metzeler'in daima öncelik verdiği sürekli teknolojik araştırma ve geliştirmenin sonucudur.

 

Başlıca motosiklet lastiği yapı tiplerinin açıklamaları ve örnekleri:

 

 

Çapraz katlı (konvansiyonel) yapı

Hem konvansiyonel hem de çapraz-katlı olarak bilinen bu karkas, kauçuk kaplı kumaş şeritlerin üst üste bindirildiği katmanlardan ibarettir. Bu katmanların çaprazlama açısı, sayısı ve yapıldığı malzeme, farklı dinamik özellikler ile istenilen hız ve yük kapasitelerine göre değişiklik gösterebilir.

 

 

 

0° Çelik kuşaklı radyal

Pantentli bir teknolojidir. Tek katmandan ibaret bir kuşak, karkasın çevresi boyunca lastiğin dönüş yönü doğrultusunda sarılarak 0°’ye yakın bir açıya ulaşır.

0° çelik kuşağın avantajları, aşırı yüksek rijitliğinde ve sarma aralığının ayarlanabilir olmasında yatar ki bu da omuzlardan taç kısmına değişen seviyede rijitlik verilmesine imkân vermektedir.

 

 

 

 

Konvansiyonel kuşaklı

Bu yapı, kovansiyonel (şivli) kuşak adı verilen iki veya daha fazla katmanla kaplanmış konvansiyonel bir karkastan ibarettir. Karkas ile kuşak arasındaki fark yapıldıkları malzeme ve görevleridir: karkasın ana görevi lastiğe rijitliğini ve yük taşıma kapasitesini kazandırmak iken genellikle aramid liften üretilen kuşak ise merkez-kaç kuvvetlerinden kaynaklanan dinamik deformasyonu azaltmaktır.

 

 

 

Konvansiyonel kuşaklı radyal

Bu yapı ise konvansiyonel bir kuşak bindirilmiş radyal bir karkastan ibarettir.

Konvansiyonel kuşaklı lastikten başlıca farkı, radyal döşenmiş karkas yapısıdır. Bu da iplerinin bir damaktan diğerine, lastiğin etrafında radyal olarak sarılmış olması anlamına gelmektedir. Bu şekilde viraj kararlılığı, daha düşük ağırlık ve yüksek hız performansı bakımından sağladığı büyük avantajlar ile düşük kesitli lastikler mümkün olabilmektedir. Aşırı yüksek rijitliği ve sarma aralığının ayarlanabilir olması, lastiğe omuzlardan taç kısmına değişen seviyede rijitlik verilmesine imkân vermektedir.

 

Teknolojiler

 

 

Interact™: çok bölgeli gerilim

Interact™, Metzeler lastiklerin her koşulda en iyi performansı sunmasını sağlayan modüler çok-gerilimli çelik ip sarma teknolojisidir. Yapını rijitliği lastik hamurunun performansını fazlasıyla etkiler.

Kilometre ömrü, yol tutuş, kullanım… hamurun altındaki çelik kuşağın farklı farklı gerilimlerde olması, tam istenilen yerde istenilen performansı vererek farklı sürüş tarzlarına maksimum uyumu sağlar.

 

Metzeler Gelişmiş Sargı

“Metzeler Gelişmiş Sargı”, 0° çelik kuşak iplerinin arasındaki mesafeyi optimize etmek için kullanılan patentli bir sistemdir. Lastiğin belli bölgelerinde, lastiğin o bölgesinden beklenen performansa göre çelik ipler farklı aralıklarla dokunur. Hem ön hem de arka lastikte, esneklik ve sönümleme için taç kısmında aralık daha geniştir. Lastiğin orta yatış açılarında kullanılan kısımlarında hızlı viraj almada destek sağlamak üzere daha yüksek rijidite verilmiştir. Arka lastiğin omuz kısmında, tam yatış açısına doğru güvenli geri bildirim ve kontrol için aralıklar yine daha geniştir.

 

Çok Çaplı Kontur (dış hat)

Yüksek performanslı sürüş için özel olarak geliştirilmiş kontur tasarımı için mühendislik teknolojisi. En sezgisel ve etkili kullanım ve yol tutuş karakteristiklerini sağlamak üzere taç ve omuz bölgelerinde kontur kavisi farklıdır. Taç bölgesinde daha hızlı ve hassas bir kullanım için ve omuz bölgesinde de daha güvenli kararlılık limiti geri bildirimi için daha keskin bir çap kullanılır. Kenar bölgelerde daha geniş bir çap kullanılarak viraj kararlılığı için daha büyük temas alanı sağlanmıştır.

 

Metzeler Kuşak Sistemi (MBS)

“Metzeler Kuşak Sistemi”, Metzeler’in çapraz katlı lastiklerinde diyagonal kuşak için kullanılan patentli teknolojidir. Bu modüler benzeri yapı teknolojisi, üstün kararlılık için motosikletlerin özel gereksinimlerine göre her ebatta ince ayar yapabilmeyi sağlar. Bu da lastiklerin ağırlık ve performansının geleneksel tasarıma sahip fakat güçlü motosikletler için özel olarak geliştirilmesi anlamına gelmektedir.

 

MBS-Radial

Bu simge radyal karkasa ve MBS teknolojisi kullanan diyagonal kuşağa sahip bir lastiği göstermektedir. Radyal karkas, gelişmiş viraj kararlılığı ve daha düşük ağırlık için daha düşük profilli lastik yapısına izin verirken diyagonal kuşak ise yüksek hızda lastik deformasyonunu sınırlar.

 

 

Tek Çaplı Kontur (dış hat)

Lineer tasarımla karakterize edilen ve kişiselleştirilmiş touring motosikletler için geliştirilmiş özel lastik konturu. Geniş taç alanı tüm hızlarda muhteşem konfor ve kararlılık sağlar, böylece de çok uzun kilometre ömrü de sağlanmış olur. Konturun yuvarlak kenar alanı ise oldukça lineer ve kolay bir kullanım sunar.

 

Kontur Modelleme Teknolojisi

Lastik konturunun ileri tasarım teknolojisi, modern motosikletlerde yüksek performanslı sürüş tarzına göre ayarlanmıştır. Birbirini tamamlayan ön ve arka lastik profilleri, aynı yatış açısına sahip olacak şekilde farklı konturlar verilerek eşleşmek üzere optimize edilmiştir. Takımdaki nihai kontur tasarımı her sürüş tarzı için ve tüm modern motosikletlerde en iyi performans davranışını sunar: öngörülebilirlik, yol tutuş limiti geri bildirimi ve viraj kararlılığı.

 

 

Duyarlı Karbon Matris

“Duyarlı Karbon Matris” hamur yapısı. Bu yeni hamur, soğuktan sıcağa, ıslaktan kuruya geçişler gibi çok değişken koşullara hızlı uyum sağlamak üzere, son nesil yüksek performans ham maddeleri kullanılarak elde dilmiştir. Bu yeni yapı hem kuru hem de ıslak koşullar en üst düzeyde yol tutuş sağlar, böylece çok uzun kilometre ömrü de sunar.

 

Dura Sil

Daha yüksek rijitlik ve üstün mekanik direnç sağlamak üzere yüksek silika içeriği ve yeni destek elemanları ile son nesil yüksek performans hamurudur. Bu yeni hamur, yüksek dayanıklılık ile birlikte soğuktan sıcağa, ıslaktan kuruya, normal yol kullanımında piste hızlı ve verimli uyumu sağlamak üzere geliştirilmiştir.

 

Steel Radyal

Radyal karkas etrafına 0° açı ile sarılmış tek kat çelik iplere sahip yenilikliçi kuşak yapısıdır. Yüksek performans lastikleri için geliştirilmiş Metzeler’in patentli teknolojisidir. Çelik, kullanılan geleneksel tekstil malzemeden daha yüksek bir rijitliğe sahiptir ve ayrıca lastiği de hafifletir. Çelik kuşaklı radyal yapı, merkezkaç kuvvetleri altında lastiğin dinamik deformasyonunu azaltarak mükemmel yüksek hız kararlılığı sağlar. Çelik, çok iyi bir iletken olduğundan daha homojen bir ısı dağılımı sağlayarak daha uzun kilometre ömrü ve daha düzenli aşınma özellikleri sunar.

 

 

Wintec Teknolojisi

Desen üzerine kesilen kılcal çentikler, düşük sıcaklıklarda çalışmak üzere tasarlanmış hamur ile birlikte hızlı ısınma ve muhteşem temas hissi sunar. Wintec teknolojisi performanstan ödün vermeden 12 ay boyunca güvenli koşullarda sürmeye imkan verir.

 

Teknik Bilgi Ana Sayfa